Hamilelikte Pilates

Daha ders başlamadan accık kendimi çektim.
Daha ders başlamadan accık kendimi çektim.

Doktorum Zehra Koçer daha hamile olduğum kesinleşir kesinleşmez yoga veya pilates dedi. Ben de hemen araştırdım ve pilatesin daha rahat yapabileceğim bir seçenek olduğuna karar verdim. Neden mi? Bire bir çalışma fikri en çok cezbeden özelliği oldu ve aletler yardımıyla kendi ağırlığınızla çalışmak, bir matın üstünde çalışmaktan daha keyifli ve daha fonksiyonel geldi bana. Bizim orda yani Zekeriyaköy’de bire bir hamile yogası yoktu. Bir bayanla daha ders almam gerekiyordu. E her hamile farklı ve bence herkesin hareketleri de bu doğrultu da kendine özel olmalı. Grup dersleri normal zamanda OK olabilir ama hamilelikte kesinlikle hata olur. Okumaya devam et “Hamilelikte Pilates”

# HAMİLEYE YASAKLAR – Çiğ Köfte

Çiğ Köfte

Yasak olduğunu bildiğiniz şeyler gerçekten insana bir ayrı tatlı geliyor. Hele hamileyken… Çiğ köfteye bayılırım ve biri yapsa da yesek derim. Bizim ailede kuzen Burak kendisi Urfalıdır ve bu işin piri diyebilirim. Eşi Yelda ile birlikte senede 1 veya 2 kere böyle parti yaparlar ve tabiki bizi de çağırırlar ve ben yapsalar da gitsek die beklerim. Ama bu sene sölediklerinde bi mutsuz oldum. Okumaya devam et “# HAMİLEYE YASAKLAR – Çiğ Köfte”

Hamilelik Diyetim

DR. Burak Başarır'dan hamilelik diyetim
DR. Burak Başarır’dan hamilelik diyetim

Bugün itibariyle diyetteyim. Neden mi, tabiki eşimin ve ailemin yaptığı “yi kızım yi” baskısından dolayı. O kadar sıkıldım ki anlatamam. Sanki obez olsanız yakınlarınız sevinecek. Hamile olunca insanın manyak gibi yemesi gerektiğine katılmıyorum. Ben önceden de iştahsız birisiydim ve şimdi de öle. Hamile kalmadan önce 53.7 idim. Şimdi 5.5 ay bitti ve 55.9 um. Normali 6 aya kadar kilonu korumak zaten. 6 aydan sonra asıl kilolar gelmeye başlıyor. Ama yakınlarım bunu anlamayıp beni yememekle itam edip, kurtçuk çıkarcağımı iddaa ettiler. Okumaya devam et “Hamilelik Diyetim”

Çatlama Korkusu…

hamilelik çatlakları

Eminim %80 tüm hamilelerin korkusu hamilelik sonrası karnında çatlaklar oluşmasıdır. Kimileri genetik, naparsan yap çatlicağı varsa çatlar diyor, kimileri ise mutlaka yağlan o zaman hiç bişicik olmuyor diyor. Ben de bütün gün korkudan pehlivan gibi yağlanıyorum. Hatta bazen üstüme giydiğim bodyden belli oluyor. 2 kere unuttum ve gri streç body giydim. Iyy sanki sıcaktan pis pis terlemiş göbekli bir tip oldum. Şimdi daha dikkatli ve profesyonelim. Şöyle ki; sabah, öğlen ve akşam yağlarım farklı. Vıccıklığına göre ayırdım. Okumaya devam et “Çatlama Korkusu…”

Balık Yeme Zorunluluğu :(

Beyim Levent pisilere ayırdığımız balık kafalarını paketletmiş arabasını bekliyor :)
Beyim Levent pisilere ayırdığımız balık kafalarını paketletmiş arabasını bekliyor 🙂

Bugün ne yedin? Akşama balık yemen lazım. Ne yiyelim? Bu sorular her gün eşimden bir baskı halinde sorulan sorular. Her gün et veya balık yememiz gerekiyor ya, bu olay baya işkenceye döndü bizde. İnsan her gün et veya balık yemezki 🙁 Yemediği zamanda kocası tarafından dırdıra maruz kalan bir hamileyseniz (bak Senacım hamish demiyorum 😉 ) işiniz benim gibi zor ve bu durumu keyifli hale getirebilmek için, iş çıkışı şöyle bir boğaz yapın ve bugün denediğim hesaplı bir mekanı deneyin. Arnavutköy’de balıkçı Adem Baba. Somon özellikle yememiz gerekenlerdendir bildiğiniz gibi. Bunu mesela şişte yapmışlar. Bizim tercihimiz; peynirli çoban salata (harikaydı), kalamar tava, ızgara sardalya ve istavrit oldu. Okumaya devam et “Balık Yeme Zorunluluğu :(“

Artık 5 Aylığım ve Kız Geliyor…

Bizim bebitu kızmış meğer. Herkes tipime bakarak kesin kalıbımı basarım bu erkek diye söylenip duruyordu. Şunu anladım tüm o eskiden gelen; erkek bebek anneyi güzelleştirir, kız çirkinleştirir;göbek sivri olursa erkektir vs. gibi laflar hurafeymiş. O kadar beni erkek olacağına endeksledilerki bebeğin kız olduğuna 3 muayneden sonra ikna oldum. Hatta hep erkek isimleri düşünmüştük hiç kız ismi düşünmemiştik.
İsim konusunda çok kararsızız 🙁 İlk olarak “Dila” da karar kılmıştık fakat her kafadan bir ses çıktı veee şimdi uzun bir listemiz var. 5 ay bitti ve ona hala “bebitu” diyoruz. İsim listemiz şöyle:İsim Listem
Tek kocayla ortak OK olduğumuz şimdilik hala Dila. Çünkü içinde D ve L var. Yani Deniz ve eşim Levent’in baş harfleri 🙂
Bakalım ne zaman ve neye karar verebilicez…

Hamish Pisi olarak tatil için Çeşme’yi Seçtim…

Begonvil - Çeşme

İlk defa bir yaz tatilinde eyvah nereye gideceğiz veya ne yapacağız diye düşündüm. Tüm araştırmalarım beni Çeşme Alaçatı’ya götürdü. Daha önce hiç gitmediğim bir yer olsun istedim. Aynı zamanda araba ile kolay gidilebilsin dedim. (Uçak fobim olduğu için) Veeee tabiki müthiş yeni lezzetler tadabileceğim bir yer olsun da istedim. Bu isteklerim doğrultusunda kesinlikle Çeşme’yi tercih etmekle çok doğru bir seçim yapmışız.

Detaylara gelince; gidişte ve dönüşte hızlı feribotu (İstanbul – Bandırma) tercih ettik. Böylece yol yormamış oldu. Kalmak için Alaçatı’da Naciye Teyze Konağında yer ayırttık. Meğersem sahipleri ünlüymüş. Naciye Teyze Didi ice tea reklamında oynayan teyzemiz, oğlu ise Acun’un kutu programındaki kutu açanlardanmış. Personel çok ilgiliydi, oda çok temizdi ve kahvaltısı inanılmazdı! Çeşme’nin meşhur serpme kahvaltısını her sabah burda keyifle mideye indirdik. Ev yapımı reçeller, kızarmış peynir, organik sebzelerle bebiş coştu tabi içerde.

Okumaya devam et “Hamish Pisi olarak tatil için Çeşme’yi Seçtim…”