Bebeklerde Demir Eksikliği

Bizim 2 numara Melisa hnmın 1 yaş kan sayımını yaptırdık. Sağlık ocağı muaynelerinde mutlaka isteniyor ve kesinlikle de yapılmalı bence.  Baya detaylı küçük check up gibi bişi oluyor. Bu arada D vitaminine, demirine de bakıldı.  Bir kaç gün sonra sonuçlar geldi ve trombosit (plt) diye bir değer yüksek çıkmış. Tabi doktorumuz Bingül Pektaş’a hemen whatsapptan msj atıldı sonuçlar. Doktorlarla aramadan rahatsız etmeden bu whatsaplaşmak müthiş bişi 🙂 O yazıyor ibaresini görüyorum ama internette google amcaya sormadan da yapamıyorum. Karşıma ilk çıkan yazıyı okudum ve fenalık geçirdim. Kalbim durcak sandım.

Trombosit kelimesi kulağa bilindik geliyordur ve adını bile söylemek istemiyorum o fena hastalıktan geliyor malesef. İnternette de ilk okuduğum yazı kanser şüphesi deyince o an ne yapıcağımı şaşırdım ve dondum kaldım. Allah bu kötü hastalıkla boğuşan tüm çocukların ve ailelerinin yardımcısı olsun. O 5 dak. bile bana yetti. Nitekim doktorumuz sonuçların olumlu olduğunu söyleyince ben tabi inanamadım ve direk aradım. Tabi Bingül Hnm beni ağlarken duyunca şaşırdı ve ilk önce sakinleştirdi. Böyle bir durumun söz konusu bile olmadığını belirtti. ÇOK ŞÜKÜR! Demir eksikliğinden bahsetti. Bebekler ilk 6 ay anneden aldıkları demir stoklarıyla idare edebiliyorlarmış fakat sonrasında değerler düşmeye başlıyormuş.

Demir eksikliğinin en büyük göstergesi İŞTAHSIZLIK, HALSİZLİK. Bunlar da Melisada olmadığı için (dikkat çekici oranda) bizim hiç aklımıza gelmemişti. Neyse ki kanda çıktı. Doktorumuz demir ilacı tavsiye etti. Kullanmaya başladık. Yan etkisi olarak kabızlık yapabileceği söylendi ve önlemimizi aldık tabi. Kayısılar vs.. Bu durumda bir kabızlık sıkıntısı yaşamadık. Fakaaaat uykusuzluk problemi yaşadık desem. 2 sabah kullandık  ve Melisa’nın o severek girdiği 1 saatlik sabah kestirmesi bitti. Onu uyumadığı için inanılmaz mızmız.. Bingül Hnm bir kesin bakalım nolucak dedi. Aslında bilinen bir yan etki değilmiş.  Ama kadınlar klubunde bir kaç anne de yazmış. Biz de kestik onun üzerine 2 gün daha uyumadı ve 3. gün mışıl mışıl uyudu. Şimdi pekmez, yumurta sarısı ve yeşil sebzeler şeklinde bu demir eksikliğini gidermeye çalışıyoruz. Bakalım etkili olacak mı???

Yorumlar

yorum

“Bebeklerde Demir Eksikliği” için 2 cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir