Hamilelik Şekeri

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Hamileliğimin başlarından beri dikkat ediyor olmama rağmen ve diyetisyene gitmeme rağmen hamilelik şekerim çıktı. Baya da bir yüksek çıktı. özellikle tokluk denilen tavan vurdu. Hamilelik şekerini şöyle özetliyeyim;

Hastahanede doktorunuzun reçetesiyle bir tahlil yaptırılması gerekiyor. Adı da  “şeker yüklemesi” . Aç karna kan veriyorsunuz ilk önce. Sonra iğrenç bir şerbet içiriyorlar ve 1 saat sonra bir daha kan alıyorlar. 1 saat sonra tekrar ve 1 saat sonra tekrar… Toplamda 3 saat süren bu testte 4 kere kan vermiş oluyorsunuz. Burda tavsiyem şu, kesinlikle sizinle sıkılmadan size refakat edebilecek birinin yanınınızda bulunması. (bu genelde anneler oluyor) Bitiminde sizde bitmiş bir vaziyette oluyorsunuz ve bişiler yiyebiliyorsunuz.

Benim bu test sonucumda açken verdiğim kanda çok bir sıkıntı yoktu fakat o şerbet sonrası fırlamış ve 180 olmuştu. Sınır 140. Ve sonuç 140 çıktığında bile diyete gönderiyorlar. Beni doktorum hemen hastahanenin dahiliyesine gönderdi. ailemde tiroit problemi olduğu için tiroit testi yapıldı acaba tiroit kaynaklı olabilirmi diye fakat allahtan tiroit kaynaklı çıkmadı. Hamilelikte tiroit bebekte zeka problemi yaratabiliyormuş. Dahiliye uzmanı diyet verdi ve 1 hafta sonra tekrar test yaptırmam ve konuşmamız için çağırdı.

Ben zaten diyetteydim ne gerek vardı diyordum içimden ve tam anlamıyla uyamadım. Bu arada bebek aşağıya popoyu dayamış gelmeye çalıştığı için de full yatış verildi.

Sonrasında 1 daha gittiğimde şekerim 170 e düşmüştü ve erken doğum riskim ortadan kalkmıştı ama doktorum bu şekerden memnun olmadığını belirtti. Bayram süresince son bir şans daha verildi ve sonuca göre hastaneye yatırcaklarını sölediler. Bana bir tırs geldi tabe.

Harfiyen çok dikkatli bir şekilde uyguladım ve eskiden hayatımda olan UN’lu mamülleri kaldırdım. Tatlı yemedim hiç. Gerçi yesem bile accık üstüne süt içerek dengeleyebiliyormuşuz ama hiç riske etmedim. Veee ölçüm günü geldi çattı. Doktor eczaneden şeker ölçer al hiç boşu boşuna gelme diince, resimdeki seti aldım. Gayet minik olan bu ölçer, ölçülen değerleri tarih ve saat gösterimli olarak hafıza da tutuyor.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Tabi doğru ölçümü yapana kadar parmaklar delik deşik oldu. En iyi kan sol yüzük parmağından alınıyor duyrulur. Ben kendime yapamadım ama saolsun evde bana yardımcı olan İlona şefkatli bir şekilde bu işi halletti. Sonuç mükemmel! Açlık 66, tokluk ise 95’e düşmüş. Hemen doktorları aradım ve durumu anlattım. Tehlike ortadan kalktı ama bu sefer de açlık şekerimi çok düşük buldular. Yoğurt veya meyve yiyip yatmam sölendi.

Şimdi diyete devam, aç asla kalmıorum ve akşamları arada bi frigo gömüyorum ve arkasından süt içiyorum ,)

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir