Hamilelikte Pilates

Daha ders başlamadan accık kendimi çektim.
Daha ders başlamadan accık kendimi çektim.

Doktorum Zehra Koçer daha hamile olduğum kesinleşir kesinleşmez yoga veya pilates dedi. Ben de hemen araştırdım ve pilatesin daha rahat yapabileceğim bir seçenek olduğuna karar verdim. Neden mi? Bire bir çalışma fikri en çok cezbeden özelliği oldu ve aletler yardımıyla kendi ağırlığınızla çalışmak, bir matın üstünde çalışmaktan daha keyifli ve daha fonksiyonel geldi bana. Bizim orda yani Zekeriyaköy’de bire bir hamile yogası yoktu. Bir bayanla daha ders almam gerekiyordu. E her hamile farklı ve bence herkesin hareketleri de bu doğrultu da kendine özel olmalı. Grup dersleri normal zamanda OK olabilir ama hamilelikte kesinlikle hata olur. Gerçi bu şekilde biraz daha tuzlu oluyor ama hayatta her zaman olan bir durum değil ve sonradan pişman olmaktansa durum elverişli ise biraz daha fazla verip bana ve bebişe özel bişi olsun istedim. Hımbıllığa yer yok bende. Sonuçta vücut, özellikle kalçalar genişliyor. İşte bu anne vücudu dedikleri tip ortaya çıkıyor. Bu oluşumu biraz daha disipline edebilirsem ne mutlu bana diye düşündüm. Tabi bu düşünce bir yana asıl pilatesin sizi doğuma hazırlaması en büyük etken. Normal doğum düşünenlere kesinlikle rahatlık sağlıyor. Benim öyle bir kararım yok; normal veya sezeryan olsun gibisinden. Bebiş bunu kendi belirleyecek. Kafanda sabaha kadar plan yap, o herşeyini belirliyo bence. Geleceği zamanı, saati, ismine kadar… Bu arada ‘Dila’ isminde karar kıldık. Onu da kendisi belirledi. Bi ale anlatırım.

Pilatesim haftada 2 kez. Çarşamba 19:00 ve Ctesi 13:00 şeklinde. Akşamları gitmeden önce diyetisyenim Dr. Burak’ın önerisi olan Mascarponeli, çilekli Wasamı yiyorum. Wasa; fiber değeri yüksek bol tahıllı bir gevrek. H. sonu ise kahvaltı sonrası çayımı içip gidiyorum. Genelde evden yürüyerek 10 dakikada Studio Pilates’e varıyorum. Veee Rüksan Hocam beni karşılıyor. Kendisi 2 normal doğum yapmış bir anne ve pilates antrönörü. Onunla birebir ders yapmak çok zevkli. Normalde hiç spor disiplinim olmadığı için başta çok endişelenmiştim nasıl gidicem, gene yaktık paraları diye. Fakat Rüksan Hoca sayesinde herşey muhteşem oldu. Aynı zamanda terapi de oluyor bana. Hem genelde hamilelik ve bebek üzerine sohpet ediyoruz hem de bir yandan çalıştırıyor beni. Doğum yapmamış olsaydı bu kadar güvenir miydim bilmiyorum ama doğum hatta doğumlar yapmış olması beni güvende hissettiriyor. Ordan çıktığımda ise kendim ve bebiş için bişi yapmış olduğumun rahatlığında ve mutluluğunda çıkıyorum. Bu işte hamilelikte müthiş önemli.

Çok lezzetli ve hafif. Benden sölemesi bi deneyin.
Çok lezzetli ve hafif. Benden sölemesi bi deneyin.

İşte size bir kaç hareketimizden kareler …

Hamilelikte Plates_03

Hamilelikte Plates_04

Hamilelikte Plates_05

Hamilelikte Plates_06

Hamilelikte Plates_07

Hamilelikte Plates_08

Hamilelikte Plates_09

Hamilelikte Plates_10Mutlu Son 🙂

Rüksan hocanın tavsiyesi; ılık suyla küveti doldurup, yağlar ve köpükler yardımıyla spor sonrası bebişi ve kendinizi şımartın ,) Hatta bebişe saat yönünde masaj yapmak +.

 

Yorumlar

yorum

“Hamilelikte Pilates” için 2 cevap

  1. merhabalar, güzel günler diliyorum öncellikle:)
    ben bugün 8+4 te olan bir anneyim ve size tesadüf prima bella bulantı bilekliğini araştırırken rastladım, blgounuz güncel mi bilmiyorum bakmadım ama yardımcı olursanız çok öutlu olacağım, aşırı bulantım var ve yaşam kalitemi düşürüyor, hiçbirşeyden zevk alamıyorum, süreki yatıyorum bir şey yiyemiyorum, bu bulantı bilekliğni alsam mı diye düşünüyorum, gerçekten sağlıklı mı bebişe zarar verir mi kafamda bir sürü soru var ve bana yardımcı olursanız sevinirim. son olarak, bulantılarınız ne zmana kesildi ve spora kaçıncı haftada başladınız? şimdiden çok teşekkür ederim.
    iyi günler diliyorum:)

    1. ıhh ben uzun süre blogumla ilgilenemedim bi takım krizlerden dolayı anca şimdi bakabiliyorum. Sanırım biraz geç kaldım 🙁
      Bulantı bilekliğinin hiç bir zararı yok. Tamamen akupunktur yöntemiyle çalışıyor. Bileğinizden minik minik beyninize sinyaller yolluyor ve artık şu mideye söle de bulanmasın diyor. Spora 4 aylıkken başladım. İlk 3 ay riskli dönem olduğu için doktorum önermedi.Sonunda ağrı bakımından çok memnun kaldım. Hiç doğru düzgün bel ve sırt ağrısı çekmedim. 7 aylık olana kadar da gittim ama sonra bırakmak zorunda kaldım. Çünkü bizimki gelmeye çalıştı ve doktor direk yatış verdi. Evde oturu otur göbek büyüyo ve hımbıllaşıo insan. O yüzden mutlaka hareket şart derim ,)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir