İlk Adımlara Destek

Dila artık yürümeye başladı ve o herkesin “yandınız” dediği kısma geldik. Bi yürüsün asıl o zaman başlıyor dediler ama şimdilik pek de öyle olmadı ve bence yürümeye başlayınca çok daha rahatlıyorsunuz. Evet peşinden dışarda koşuşturmak pek kolay olmuyor ama oyalaması ve kucağında taşıma derdi olmadan bir yere gitmek çok daha rahat. Heleki evde olmak zaten artık sorunsuz. Evi ona göre güvenli hale getirince de muhteşemmiş desem.. Dila’nın eline aldığı herşeyi atma huyundan dolayı, evdeki tüm kırılabilecek veya kendine zarar verebilecek objeleri kaldırdım. Tüm prizleri ikeadan aldığım priz kapatıcılarla kapattım.

Tüm evdeki sivri köşeli mobilyaları kenarlıklarla revize ettim. (bu arada kenarlıkları bir bir söktü ve seramik yapıştırıcıyla yapıştırmak zorunda kaldım 🙁 )

Evimde merdiven olduğu için merdiven başlarına kilitli kapılar taktım. Ayağı takılıp yere yapışmasın die, tüm kayabilecek kilim tarzındaki şeyleri yok ettim. Merdivenleri de halı kaplattım. Üst kattaki merdiven trabzanlarını ek parça yaparak yükselttim.

Son olarak oyun alanı için aldığım plastik kapıları kedinin mamasının önüne yerleştirdim ki geçip oraya yemesin diye.

Tabi bunları yapmama rağmen kazalar olmuomu tabiki oluyor ama en azından tahmin edebildiklerimizden korumuş oluyoruz. Bunları yaptığımız için evde çok rahatız ama tabi dışarıda  ne konuştuğumdan bişi anlıorum ne de yiğip içtiğimden… Sanırım bunları her anne yaşıyordur…

Dila yürürken bir baktımki sürekli eline bişi alıp yürüyor. En çok da aldığı şey telefonumun şarjı. Sonra da o kabloya takılıp düşüyordu. Bunun üzerine paylaştığım videoyu izlerseniz; göreceğiniz ördekleri aldım. Onları çekmeyi bir görev edinip, kıvırta kıvırta yürüyor ve ben de bu arada çok eğleniorum. Kesinlikle tavsiye ederim! (bu tarz oyuncaklar yürümeye teşvik de ediyor) Bunun yanısıra itebileceği tarzda yürüteçler de ilk adımlar için vazgeçilmez.

Yürümesi çocukların hiç de korkulcak birşey değil. Tam tersi kendilerini daha rahat ifade edebildikleri için onları anlaması ve isteklerine yanıt vermesi çok daha basit bir hal alıyor. Sölenenlere hiiiç kulak asmayın ve evde güvenlik tedbirlerinizi almayı unutmayın ,)

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir