Sezeryan mı? Normal Doğum mu?

Sezeryan Doğum Normal Doğum

Dila içimde baya büyüdü ve şu an 35 haftam bitti. Geçen hafta NST’ye (bebeğin kalp atışlarını kontrol etmek için uygulanan 20 dakikalık bir işlem) girdiğimde malesef doğum sancısı gelmiş birinin seslerini duymak zorunda kaldım. Çok da iç açıcı olduğunu söyleyemeyecğim. Hatta öyleki normal doğum fikrini aklımdan silmeme neden oldu diyebilirim. Resmen yalvarıyordu ağlamakla karışık bir biçimde “lütfen lütfen” diye. Artık nasıl bir acı veya ağrı ise bu… Psikolojikman buna hazır olmadığımı anladım. Resmen ufak bir travma etkisi yarattı denenebilir. 

Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz ki hala normal doğum diye diretim. Yok bebek daha sağlıklı oluomuş, yok daha dirençli oluomuş. Bunlar bana komik gelio açıkçası.Hiç bir riske girmeden, travma yaşamadan temiz temiz bayılıp kucağında bebişinle ayılmak varken, diğer yöntem bana uygun değil. Bence Türkiye’de bu kararın anneye bırakılması çok güzel. Vay efendim yurt dışında her türlü normal doğurtuolar diye herkes normalin daha sağlıklı olduğunu düşünüo. Halbuki olay tamamen paraya dayalı bir durum. Amerika’da normal doğum 10.000 USD, sezeryan ise 30.000 USD. Siz 30.000 ni bastırtıktan sonra, yok olmaz biz normal doğum yaptırcaz demio kimse. Sigorta şirketleri sezeryanı karşılamadığı için yurt dışında böyle bir uygulama söz konusu.

Ayrıca 30 yaşımdan sonra 3 çocuktan fazla yapmayacağıma göre normal doğum için hiç bir sebep kalmıyor. Normal doğum yapmak isteyenlere saygı duyuyorum. Normal doğum düşünenler – “doğum” yazıp bi googleyıp görsellere bakmanızı öneririm. Allah kolaylık versin diyorum 🙂

Yorumlar

yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir